وکیل انتصابی جایگزین وکیل انتخابی

فرنوش امیرشاهی

قوه قضاییه اسامی ۲۰ وکیل در تهران را بعنوان قضات مورد تایید این دستگاه را معرفی و تاکید کرده است که از این پس تنها آنها می‌توانند وکالت متهمان پرونده‌های سیاسی و امنیتی را به عهده بگیرند.

دختربچه‌های هندی، مرگ در «تبعیض جنسیتی»

فرناز سیفی

هند در کنار چین، دو کشوری‌اند که به رواج «سقط جنین جنسیتی» معروف‌اند. والدین بسیاری به محض این‌که بفهمند جنسیت جنین دختر است، جنین را سقط می‌کنند و تنها برای نوزاد پسر ارزش قائل‌اند.

FATF دست چه کسانی را می‌بندد؟

فرنوش امیرشاهی

بحث بر سر لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی و منع تامین مالی تروریسم، بار دیگر به محل مناقشه دولت و حامیانش با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مخالف دستگاه اجرایی تبدیل شده است.

لیدی ریدینگ، اولین زن بریتانیایی در شورای محل

فرناز سیفی

حالا سال‌ها بعد از تلاش و جان کندن‌های «لیدی ریدینگ» در ناتینگهایم‌شایر، پرتره‌ای از او در «گالری ملی پرتره» در بریتانیا نصب شده است. در یادبود و ستایش از زنی که در روزگاری که هنوز زنان حق رای نداشتند، وارد شورای محل شد و یک دم از رسیدگی به احوال محرومان محله غافل نشد.

یک اسم مردانه انتخاب کنید

فرناز سیفی

نرخ پشت کتاب‌هایی که نویسنده آن‌ها زن است، به‌طورمتوسط ۴۵ درصد کمتر از نرخ کتابی است که نویسنده آن یک مرد است.

دولت ژله‌ای

فرنوش امیرشاهی

مراسم روز کارگر و معلم امسال در شرایطی سپری شد که میزان نارضایتی و تجمعات اعتراضی اصناف بیش از همیشه شده است.

چرا حاکمیت مخالف تلگرام است؟

فرنوش امیرشاهی

سرانجام پس از کش و قوس‌های بسیار، دستگاه قضایی حکم فیلتر شبکه پیام‌رسان تلگرام را صادر کرد.

بیست درصد، سهم زنان در تدوین قوانین اساسی

فرناز سیفی

از هر ۵ نفر متخصصی که می‌نشینند تا قانون اساسی کشورها را تدوین کنند، تنها ۱ نفر زن است. این نتیجه تحقیق تازه‌ای است که در در ۷۵ کشور جهان انجام شده است.

اسمش «عایشه» است، کابوس «بوکو حرام»

فرناز سیفی

آوازه مهارت او خیلی زود به گوش نیروهای «بوکو حرام» هم رسید. بسیاری از شبه‌نظامیان این گروه که بازداشت می‌شوند، وقتی می‌فهمند این زنی که آن‌ها را اسیر کرد عایشه است، لرزه می‌گیرند. عایشه همیشه در جواب خبرنگاران که از او می‌پرسند آیا از بوکوحرام نمی‌ترسد، یک پاسخ کوتاه دارد:«بوکو حرام من را می‌شناسد و آن‌هایند که از من می‌ترسند.»

قربانی«عقیم‌سازی اجباری» در ژاپن سکوتش را شکست

فرناز سیفی

بیست و دوسال بعد از این‌که قانون ظالمانه «عقیم‌سازی اجباری زنان» در ژاپن ممنوع شد، بالاخره زنی جرات کرد، پا پیش گذاشت، داستان تلخ خود را تعریف کرد و از دولت ژاپن به شکل رسمی شکایت کرد.